Jak działa prowizja w bitomacie.

bitomat prowizja

Bitomat prowizja

Planujesz wypłacić krypto w bitomacie i w związku z tym zastanawiasz się, jak przebiega cały proces i jakie opłaty poniesiesz z tego tytułu? Wysokości prowizji są zmienne, jednak postaramy się nieco przybliżyć temat. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym są bitomaty i jak zrealizować za ich pośrednictwem transakcję.

Co to jest bitomat?

Bitomat to urządzenie do złudzenia przypominające dobrze znany nam bankomat. Jest prosty w obsłudze – dzięki intuicyjnemu systemowi, który przeprowadza przez kolejne kroki operacji, z kupnem i wypłatą krypto poradzi sobie dosłownie każdy. Wystarczy tylko postępować wedle informacji wyświetlanych na ekranie i wybierać spośród dostępnych opcji. Co ważne – w bitomatach można zarówno sprzedawać, jak i kupować cyfrową walutę za gotówkę (EUR, PLN i UsD, przy czym konkretny zestaw walut jest zależny od operatora).

Co przygotować i o czym pamiętać, by zrealizować transakcję?

Sam proces transakcyjny nie jest skomplikowany, jednak by móc go zrealizować trzeba mieć na uwadze kilka kwestii. Po pierwsze, zorientuj się, czy wybrany bitomat obsługuje posiadaną przez ciebie kryptowalutę. Jeśli nie, musisz ją przekonwertować (przeliczyć) na obsługiwaną. Bez problemu zrobisz to, posługując się narzędziami online. Po drugie, pamiętaj, że minimalna kwota wypłaty to przeważnie 100 zł. Poniżej tej kwoty w wielu miejscach nie korzystasz z uslugi. Po trzecie, zabierz ze sobą smartfon (jest potrzebny do zeskanowania kodu QR), adres portfela kryptowalutowego oraz banknoty w walucie fiat.

Bitomat – prowizja i opłaty

Realizacja transakcji wiąże się z pokryciem dodatkowych kosztów w postaci prowizji i opłaty sieciowej. W polskim bitomacie prowizja wynosi zwykle 3-7%, a jej wysokość każdy z operatorów ustala indywidualnie. Zdarza się też, że sieci oferują specjalne promocje, o czym informują na stronie. Podobnie ma się sytuacja z opłatą sieciową – jej wysokość także regulują jednostki we własnym zakresie. Przykładowo: opłata sieciowa w emoney24 (to operator działający na południu kraju) to 0,0005 BTC w przypadku Bitcoina oraz 0,2 XRP w przypadku Ripple, natomiast opłata prowizyjna utrzymuje się na poziomie ok. 5%.

Czy to legalne i bezpieczne?

Tak, korzystanie z bitomatów jest jak najbardziej legalne. Choć w rzeczywistości nie ma żadnego organu sprawiającego nadzór nad rynkiem krypto, to waluta cyfrowa uznawana jest za nietypowy środek płatniczy, którego użycie wymaga wcześniejszej wymiany na walutę fiat. Transakcje są bezpieczne. Przy jednorazowych wypłatach mieszczących się w limicie (najczęściej wynosi on do 1000 €) nie trzeba podawać żadnych wrażliwych danych, w tym danych osobowych, a uwierzytelnienie operacji odbywa się za pomocą kodu SMS lub e-maila. Nie ma więc obaw o wyciek danych czy możliwość wykorzystania ich przez oszustów. Ponadto każda transakcja zostaje potwierdzona wystawieniem dokumentu, który wydaje bitomat pod koniec transakcji. Urządzenia spełniają obowiązujące normy, są regularnie audytowane i aktualizowane zgodnie z technologią blockchain.

Dlaczego warto wypłacić krypto w bitomacie?

Spieniężanie kryptowaluty w bitomacie to jedyny sposób, by zachować pełną anonimowość przy wypłacie. Transakcję można zrealizować bez zakładania konta, oczekiwania na jego weryfikację, wcześniejszego zlecenia wypłaty środków na konto bankowe czy kartę. Całość odbywa się bez udziału osób trzecich. Do tego metoda jest szybka, wygodna i kończy się otrzymaniem gotówki do ręki, i to w zaledwie kilkanaście minut od rozpoczęcia operacji. Takich korzyści nie daje żadna z innych dostępnych opcji. Skorzystanie z bitomatu to najlepszy sposób na zachowanie pełnej anonimowości przy wypłacie. Całość trwa dosłownie kilka chwila, przebiega szybko, wygodnie i bezproblemowo. I choć usługa wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów, jej zalety w pełni to rekompensują.